AMP - edytor tekstu inspirowany Vi / Vim dla terminala Linux

  • Andrew Politic
  • 0
  • 2749
  • 188

Amp to lekki, w pełni funkcjonalny, inspirowany Vi / Vim edytor tekstu dla terminala Linux, napisany w Rust. Zapewnia podstawowy model interakcji Vi / Vim w uproszczony sposób i łączy podstawowe funkcje wymagane dla nowoczesnego edytora tekstu.

Jest to interfejs użytkownika o zerowej konfiguracji, bez wtyczek i terminalu, który bardzo dobrze łączy się z emulatorami terminali, takimi jak tmux i Alacritty. Amp obsługuje również modalny, sterowany klawiaturą interfejs inspirowany Krzepkość sprawia, że ​​nawigacja i edycja tekstu są szybkie.

Funkcje AMP:

  • Wyszukiwacz plików - Szybko indeksuje i wyszukuje pliki przy użyciu łatwego, dokładnego algorytmu dopasowywania i domyślnie ignoruje foldery git.
  • Łatwy ruch - Szybki ruch kursora bez powtarzalnych naciśnięć klawiszy.
  • Symbol Jump - Przejdź do dowolnej definicji klasy, formularza lub metody w bieżącym buforze.
  • Elastyczne mapy klawiszy - Łatwe mapowanie klawiszy oparte na YAML z możliwością tworzenia wielu wbudowanych poleceń w nowe, niestandardowe makra.

Wymagania

  1. W systemie musi być zainstalowany język programowania Rust.
  2. Te zależności pakiety libxcb, openssl, zlib, cmake i python3 muszą być zainstalowane w systemie.

Jak zainstalować edytor tekstu Amp w systemie Linux

Żeby zainstalować Edytor tekstu AMP ze źródła, musisz najpierw zainstalować określone zależności w odpowiedniej dystrybucji Linuksa za pomocą następującego polecenia.

$ sudo apt-get git libxcb1-dev libssl-dev zlib1g-dev cmake python3 [wł. Debian / Ubuntu] # yum install git libxcb openssl-devel zlib-devel cmake python3 [On CentOS / RHEL] # dnf install git libxcb openssl-devel zlib-devel cmake python3 [On Fedora] 

Po zainstalowaniu wszystkich wymaganych zależności możesz teraz sklonować kod źródłowy AMP z repozytorium github i zainstalować go za pomocą poniższych poleceń.

$ git clone https://github.com/jmacdonald/amp.git $ cd amp $ ls $ cargo install amp 

Na Arch Linux, możesz zainstalować AMP z AUR repozytorium, jak pokazano.

$ git clone https://aur.archlinux.org/amp.git $ cd amp $ makepkg -isr 

Jak korzystać z edytora tekstu Amp w systemie Linux

Przed rozpoczęciem Amp, zawsze dobrze jest nauczyć się rzucić palenie. Rodzaj Q lub (Shift + Q) do wyjścia AMP w trybie normalnym.

Teraz możesz otwierać lub tworzyć nowe pliki za pomocą edytora tekstu AMP, jak pokazano.

$ amp tecmint.txt 

Po otwarciu pliku za pomocą wzmacniacza naciśnij ja wstaw tekst i naciśnij wyjście klucz, po którym następuje s aby zapisać zmiany w pliku.

AMP w trybie otwartym
AMP w trybie normalnym
AMP w trybie Leave Open

Aby uzyskać więcej informacji, a także opcje konfiguracji, zapoznaj się z dokumentacją wzmacniacza.

Amp jest wciąż w początkowej fazie, a niektóre funkcje nie zostały jeszcze dodane. Jest jednak idealny do codziennego użytku, z wieloma wyjątkami. Wypróbuj to i podziel się swoimi przemyśleniami na ten temat w sekcji komentarzy poniżej.
Jeszcze bez komentarzy

Zbiór przydatnych informacji o systemie operacyjnym Linux i nowych technologiach
Świeże artykuły, praktyczne wskazówki, szczegółowe recenzje i poradniki. Poczuj się jak w domu w świecie systemu operacyjnego Linux