Wszystko, co powinieneś wiedzieć o certyfikacji RHCSA

 • Dylan Parker
 • 0
 • 1720
 • 104

Co powinieneś wiedzieć o egzaminie certyfikacyjnym RHCSA

Egzamin administracyjny RHCSA lub Red Hat Certified System ma na celu sprawdzenie Twojej wiedzy i umiejętności, które są wymagane jako powszechne w obszarze administracji Linuksa. Egzamin RHCSA jest wymagany do uzyskania kwalifikacji przed przystąpieniem do egzaminu RHCE lub Red Hat Certified Engineer na wyższym poziomie, ten certyfikat jest jeden najbardziej renomowanych certyfikatów IT; szanse na znalezienie dobrej pracy wzrosną po zdobyciu certyfikatu.

Dlaczego chcesz uzyskać certyfikat RHCSA?

Certyfikacja RHCSA jest kosztowną certyfikacją IT i wymaga dużo ciężkiej pracy i czasu, przed przystąpieniem do tych egzaminów należy zadać sobie pytanie - „dlaczego chcę uzyskać ten certyfikat RHCSA?” Istnieją pewne wady i zalety związane z RHCSA, infekcja każdej certyfikacji ma pewne zalety i pewne ograniczenia. Omówmy je krok po kroku:

Plusy:

 1. Niektóre organizacje uważają RHCSA za obowiązkowe; zdecydowanie po zdobyciu certyfikatu Twoje CV stanie się bardziej widoczne dla rekruterów.
 2. Red Hat zapewnia dobry materiał przygotowawczy, po przejściu wszystkich modułów programu będziesz miał solidną wiedzę na temat systemów RHEL od poziomu podstawowego do poziomu zaawansowanego.
 3. Jeśli jesteś już doświadczoną osobą w administracji Linuksa, nawet przechodząc ten proces egzaminacyjny, poprawisz swój poziom pewności siebie i będziesz w stanie potwierdzić swoje umiejętności i wiedzę.
 4. Chociaż niektórzy inni dostawcy również zapewniają certyfikaty Linuksa, np. LPIC lub compTIA Linux +, ale RHCSA jest najbardziej renomowanym i uznanym certyfikatem.

Cons:

 1. RHCSA nie rozwiąże żadnego celu dla świeżości, przed pójściem na certyfikację musisz mieć co najmniej 2-3 letnie doświadczenie.
 2. Zdobycie certyfikatu RHCSA nie jest Gwarancją Pracy, musisz zrozumieć, że zdobycie RHCSA nie oznacza, że ​​dostaniesz złote możliwości w branży IT; nadal musisz ciężko pracować.
 3. RHCSA nie zastępuje doświadczenia, chociaż zdobycie RHCSA potwierdzi Twoje umiejętności w zakresie Linuksa, ale rekruter zawsze pyta „co wiesz” zamiast „co masz?”.
 4. Czasami nie jesteś w stanie złamać egzaminu za pierwszym podejściem, więc musisz ponownie uiścić opłatę egzaminacyjną, aby przejść do drugiego podejścia, musisz zaryzykować.

Scenariusz egzaminacyjny certyfikacji RHCSA

Certyfikat RHCSA jest również znany jako EX200, czas trwania tego egzaminu to 2:30 godziny. To jest jak egzamin praktyczny w college'u, tj. Musisz wykonywać ćwiczenia podczas egzaminu, a nie będzie teorii. Na ogół kandydat musi odpowiedzieć na 20 pytań z maksymalnie 300 punktami. Wynik minimum 210 z 300 punktów jest uznawany za kwalifikowany. Ważne jest, aby pamiętać, że każdy uczestnik będzie miał inny zestaw arkuszy pytań, więc uzyskanie wskazówki od sąsiada podczas egzaminu z pewnością zaprowadzi Cię na niewłaściwą ścieżkę. Wynik badania zostanie przesłany do Ciebie e-mailem w ciągu 7 dni.

Ważność certyfikatu RHCSA

Certyfikat RHCSA jest ważny przez 3 lata lub będzie ważny do wydania nowej wersji RHEL OS. Wraz z wypuszczeniem nowej wersji systemu operacyjnego musisz zaktualizować swój certyfikat poprzez ponowne poddanie go egzaminowi.

Koszt certyfikatu RHCSA

Koszt egzaminu możesz podzielić na dwie części - pierwsza to kwota, jaką zapłacisz firmie Red Hat za stawienie się na egzaminie, a druga to kwota, którą przeznaczysz na szkolenia przygotowujące do egzaminu RHCSA. Obecnie 400 dolarów (około) to opłata za stawienie się na egzaminie, a szkolenie może kosztować wstępnie 200-300 dolarów.

Typowe błędy, których należy unikać podczas egzaminu RHCSA

Jest kilka ważnych rzeczy, o których należy pamiętać, aby uniknąć niektórych typowych błędów:

 1. Nie zapomnij o ponownym uruchomieniu systemu po wypełnieniu wszystkich pytań.
 2. Zawsze uruchamiaj usługi i chkconfig przed ponownym uruchomieniem.
 3.  wypełnij pierwsze pytanie za pierwszym razem, zanim przejdziesz do następnego pytania.
 4.  Nie spiesz się i uważnie przeczytaj każde pytanie.
 5. nie przesadzaj ani nie wykonuj dodatkowych czynności, stapy koncentruje się.

Warunki wstępne przygotowania do egzaminu RHCSA

Przede wszystkim musisz być zaangażowany i oddany, zanim pojawisz się na egzaminie RHCSA, przygotuj się na co najmniej 3-4 godziny dziennie w pozycji siedzącej na ćwiczenie ćwiczeń, na pewno wtedy będziesz w stanie złamać egzamin RHCSA za pierwszym podejściem. Upewnij się, że posiadasz odpowiednie materiały do ​​nauki, dobrego trenera lub inne zasoby szkoleniowe, minimum dwurdzeniowy system z 4 GB pamięci RAM i 80 GB miejsca na co najmniej jedną kartę Ethernet wystarczy do wykonywania ćwiczeń. Upewnij się, że masz połączenie z Internetem. Chociaż przed przystąpieniem do tego egzaminu wymagane jest wcześniejsze doświadczenie w administrowaniu systemem Linux, ale jeśli nie masz takiego doświadczenia, możesz się do niego przygotować, ale będziesz musiał bardzo uważnie przejść przez każdy moduł przygotowujący do egzaminu.. „Praktyka i więcej praktyki”, jest to jedyna mantra, która pozwala złamać egzamin certyfikacyjny, powtarzać ćwiczenia na każdym kroku, na każdym module.

„Oficjalny” program nauczania do egzaminu RHCSA

Oficjalny program RHCSA dostarczony przez firmę Red Hat® jest podzielony na dwa moduły, tj.  RH124 i RH134. Szczegółowe tematy zawarte w każdym module są wymienione poniżej:

1. RH124 lub RedHat System Administration część I:

obejmuje to wstępną część Administracji Linuksa, ważnym modułem części I są:

 1. Wprowadzenie.
 2. Dostęp do wiersza poleceń.
 3. Zarządzanie plikami z wiersza poleceń.
 4. Uzyskiwanie pomocy w Red Hat Enterprise Linux.
 5. Tworzenie, przeglądanie i edycja plików tekstowych.
 6. Zarządzanie lokalnymi użytkownikami i grupami Linuksa.
 7. Kontrolowanie dostępu do plików z uprawnieniami systemu plików Linux.
 8. Monitorowanie i zarządzanie procesami plików w systemie Linux.
 9. Kontrolowanie usług i demonów.
 10. Konfigurowanie i zabezpieczanie usług OpenSSH.
 11. Analizowanie i przechowywanie logów.
 12. Zarządzanie siecią w Red Hat Enterprise Linux.
 13. Archiwizacja i kopiowanie plików między systemami.
 14.  Instalowanie i aktualizowanie pakietów oprogramowania.
 15. Dostęp do systemu plików Linux.
 16. Korzystanie z systemu wirtulizacji.
 17. Przejrzeć.
2. Administracja systemem Red Hat, część -II lub RH-134, obejmuje następujące tematy:
 1. Wprowadzenie.
 2. Automatyzacja instalacji dzięki kickstart.
 3. Używanie wyrażeń regularnych z grep.
 4. Tworzenie i edycja plików tekstowych za pomocą vim.
 5. Planowanie przyszłych zadań w systemie Linux.
 6. Zarządzanie priorytetami procesów Linuksa.
 7. Kontrolowanie dostępu do plików za pomocą list kontroli dostępu (ACL).
 8. Zarządzanie bezpieczeństwem SELinux.
 9. Łączenie się z użytkownikami i grupami zdefiniowanymi w sieci.
 10. Dodawanie dysków, partycji i systemów plików do systemu Linux.
 11. Zarządzanie magazynem zarządzania woluminami logicznymi.
 12. Dostęp do pamięci sieciowej za pomocą sieciowego systemu plików (NFS).
 13. Dostęp do pamięci sieciowej przez SMB.
 14. Kontrolowanie i rozwiązywanie problemów z procesem rozruchu systemu Red Hat Enterprise Linux.
 15. Ograniczenie komunikacji sieciowej z firewalld.
 16. Kompleksowy przegląd.

Możesz zobaczyć, że po przejrzeniu wszystkich wymienionych tematów modułu-I i modułu-II będziesz w stanie zdobyć wiedzę o administrowaniu RedHat Linux na pewnym poziomie.

Odniesienie:

Zapoznaj się z oficjalnym podręcznikiem uczniów Red Hat lub możesz uzyskać więcej informacji, klikając oficjalny link Red Hat:

https://www.redhat.com/en/services/training/ex200-red-hat-certified-system-administrator-rhcsa-exam

Co zamieścimy w przewodniku przygotowującym do egzaminu RHCSA?

Omówimy szczegółowo każdy moduł, który jest wymieniony jako obowiązkowa część egzaminu certyfikacyjnego RHCSA. Egzaminy Red Hat podlegają umowie o zachowaniu poufności (NDA), co oznacza, że ​​nie otrzymasz pytań egzaminacyjnych, więc nie możemy Ci powiedzieć, co będzie na egzaminie, ale wykonamy cząstki za pomocą każdego narzędzia, które jest wymagane do obejmować oficjalny program egzaminu RHCSA 7. Przedstawimy niektóre z pytań, które będziesz musiał wykonać samodzielnie. Możesz pobrać pakiet 60-dniowej wersji oficjalnego systemu operacyjnego RHEL7 z oficjalnej strony internetowej Red Hat.

Zacznijmy.

Instalacja

Przede wszystkim musisz uzyskać wersję próbną RHEL 7, przejdź do tego łącza i pobierz kopię RHEL Enterprise Server v7.x.

Przed pobraniem tego obrazu .iso musisz mieć konto RedHat, więc utwórz oficjalne konto w witrynie Red Hat,

Utwórz identyfikator logowania, zaloguj się na stronie internetowej Red Hat i pobierz wersję próbną RHEL 7

Teraz posiadamy kopię .iso serwera RHEL 7 Enterprise, użyjemy Virtualbox do konfiguracji demonstracji instalacji RHEL-7, uruchom z obrazu RHEL7 .iso, wybierz pierwszą opcję, ponieważ testowanie tego nośnika zajmie dużo czasu, naciśnij enter:

Zachowaj angielski jako język domyślny, przejdź do następnego kroku:

Teraz musisz wybrać pakiet instalacyjny, kliknij, aby wybrać oprogramowanie:

Chociaż w prawdziwym scenariuszu nie jest wymagane instalowanie GUI na serwerach, ale jest ono wymagane do przygotowania egzaminu RHCSA, więc wybierzemy Serwer z opcją GUI, nie ma potrzeby wybierania żadnego konkretnego pakietu usług wymienionego po prawej stronie, kliknij po zakończeniu:

Zachowaj partycje jako domyślne, nie musisz mieszać z partycjonowaniem na tym etapie:

Domyślnie sieć nie jest podłączona, podłącz połączenie sieciowe i podaj nazwę hosta, przyjmiemy naszą nazwę hosta `` rhcsa.rajneesh.com '':

Rozpocznij wkraplanie, podaj hasło roota i utwórz nowego użytkownika, załóżmy, że naszym nowym użytkownikiem będzie „unixmen”:

Uruchom ponownie serwer po zakończeniu instalacji:

Zaakceptuj umowę licencyjną i kontynuuj:

Jeśli twój serwer ulegnie awarii, pobiera obraz pamięci serwera, który może być później przeanalizowany przez debugger, możesz włączyć kdump do obsługi tej sytuacji:

Jeśli masz płatną wersję RHEL7 Server, musisz zarejestrować swój system operacyjny, na razie możemy pominąć ten krok:

Kliknij, aby zakończyć, teraz pomyślnie zainstalowaliśmy nasz serwer RHEL7:

To była pierwsza część naszego przewodnika przygotowującego do egzaminu RHCSA, będziemy kontynuować resztę tematów w nadchodzącej serii.

Zarejestruj swój system RHEL 7 w Red Hat Network

W porządku, teraz masz zainstalowany nowy system RHEL. Musisz zarejestrować swoją maszynę w Red Hat Network, RHN to platforma zarządzania systemem dostarczana przez firmę Red Hat, która zapewnia aktualizację systemu, zapewniając pełne zarządzanie cyklem życia.

Zaloguj się do systemu, otwórz terminal i przełącz się na roota.

$ su root

Wpisz następujące polecenie

# rejestr menedżera subskrypcji

Podaj identyfikator użytkownika i hasło, które zarejestrowałeś na stronie internetowej Red Hat w poprzednim kroku.

Po zakończeniu powyższego kroku ponownie wydaj następujące polecenie.

# automatyczne dołączanie menedżera subskrypcji

Spróbuj zaktualizować system, generalnie zadziała, ale w moim przypadku się nie udało, więc podaję następującą komendę:

# menedżer subskrypcji czysty

Zostałem automatycznie poproszony o ponowną rejestrację i pojawiło się to GUI, adres URL pokazany poniżej jest generowany automatycznie, nie edytuj niczego, po prostu kliknij dalej:

Ponownie podaj swój identyfikator i hasło Red Hat:

Kliknij zarejestruj się, teraz mamy 30-dniową kopię próbną systemu RHEL 7 zarejestrowanego w RHN:

Kliknij załącz, gotowe:

Przetestuj swoje ustawienia, spróbuj zaktualizować system za pomocą yum:

# aktualizacja mniam

Widać, że wszystko działa płynnie

Teraz mamy świeżo zainstalowany system Red Hat 7 zarejestrowany w RHN (Red Hat Network).

Praktyka DIY:

Jest kilka ćwiczeń, które możesz wykonać samodzielnie:

 1. Skonfiguruj oddzielną partycję główną o rozmiarze 15 GB.
 2. Skonfiguruj rozmiar SWAP na 2 GB.
 3. Ustaw hasło roota jako „[email chronione]”.
 4. Utwórz nowego użytkownika o nazwie użytkownika „rhcsa”.
 5. Ustaw nazwę hosta jako „redhat.example.com”.
 6. Skonfiguruj sieć za pomocą „DHCP”.
 7. Stwórz swój własny identyfikator i hasło za pomocą oficjalnej strony internetowej Red Hat.
 8. Po instalacji zarejestruj system w Red Hat Netwrok.

Wniosek:

Podczas pierwszej instalacji zawsze wybieraj opcję GUI, w przeciwnym razie konfiguracja GUI będzie trudna. Z powodzeniem zainstalowaliśmy nasz pierwszy serwer RHEL 7, którego będziemy używać w nadchodzących seriach, przećwicz samodzielnie wszystkie ćwiczenia „zrób to sam”. Nasz następny artykuł będzie dotyczył wprowadzenia do powłoki BASH, szczegółowego wprowadzenia do ważnych poleceń, skrótów wiersza poleceń, szczegółowego opisu edytora vim, wprowadzenia do geditor, kilku sztuczek i wskazówek. Bądźcie czujni!!
Jeszcze bez komentarzy

Zbiór przydatnych informacji o systemie operacyjnym Linux i nowych technologiach
Świeże artykuły, praktyczne wskazówki, szczegółowe recenzje i poradniki. Poczuj się jak w domu w świecie systemu operacyjnego Linux