Napraw wtyczkę MariaDB „unix_socket” nie ładuje się Błąd w systemie Ubuntu 17.04 | 17.10

  • Eustace Evans
  • 0
  • 3947
  • 142

Kilka miesięcy temu zaktualizowałem serwer bazy danych MariaDB z 10.1 do 10.2 na moim serwerze Ubuntu bez żadnego problemu… Wszystko działało bez problemów… Kilka dni temu zdecydowałem się zalogować do bazy danych, aby utworzyć nową, pustą bazę danych dla nowego WordPressa.

Po uruchomieniu standardu sudo mysql -u root -p polecenia dostępu, z którymi spotkałem się Wtyczka MariaDB „unix_socket” nie jest załadowana błąd… whoa!

Co do cholery? Wprowadzam poprawne hasło dla użytkownika root, ale nie mogę się zalogować… Szybko przeszukałem Google i wiele znalezionych artykułów pomocy zalecało ominięcie standardowego procesu logowania MariaDB i zmianę lub zresetowanie hasła roota… dla studentów i nowych użytkowników, ten proces może onieśmielać.

Ten krótki samouczek pokaże studentom i nowym użytkownikom, jak szybko i łatwo naprawić serwer bazy danych MariaDB za pomocą unix_socket nie jest załadowany Mogą istnieć inne metody, które działają… jednak szybkim rozwiązaniem może być wykonanie poniższych czynności:

Krok 1: Dodaj wtyczkę Unix Authentication do MariaDB Config

Jeśli ten problem dotyczy wtyczki uwierzytelniającej w systemie Unix, najszybszym rozwiązaniem jest otwarcie pliku konfiguracyjnego MariaDB, dodanie jednej linii do pliku i zapisanie. Uruchom poniższe polecenia, aby otworzyć domyślny plik konfiguracyjny MariaDB.

sudo nano /etc/mysql/mariadb.conf.d/50-server.cnf

Następnie dodaj poniższą linię [mysqld] Sekcja.

plugin-load-add = auth_socket.so

Po dodaniu linii do pliku uruchom poniższe polecenia, aby ponownie uruchomić MariaDB

sudo systemctl zrestartuj mariadb.service

Następnie spróbuj ponownie zalogować się do bazy danych.

sudo mysql -u root

Uruchomienie powyższych poleceń powinno zalogować się do bazy danych bez pytania o hasło… to dlatego, że używa uwierzytelniania przez gniazdo unix.

Krok 2: Zmień na uwierzytelnianie standardowe

Krok 1 powinien wystarczyć, aby przejść do serwera MariaDB… i powinien działać tak długo, jak długo używasz uwierzytelniania za pomocą gniazda unix. Jednak inne aplikacje i usługi, takie jak phpMyAdmin zależne od standardowego uwierzytelniania za pomocą hasła przestaną działać po włączeniu uwierzytelniania przez gniazdo dla użytkownika root.

Typowym błędem, który otrzymasz, gdy używane jest uwierzytelnianie przez gniazdo unix, będzie BŁĄD 1698 (28000): Odmowa dostępu dla użytkownika „root” @ „localhost”

Teraz, gdy masz już dostęp do bazy danych, uruchom poniższe polecenia, aby wyłączyć uwierzytelnianie przez gniazdo unix dla użytkownika root…

użyj mysql; aktualizacja ustaw użytkownika plugin = "gdzie użytkownik =" root "; opróżnij uprawnienia; zakończ

Wyjdź i gotowe. Teraz powinieneś być w stanie zalogować się do serwera ze standardowym uwierzytelnianiem hasłem.

Otóż ​​to!
Jeszcze bez komentarzy

Zbiór przydatnych informacji o systemie operacyjnym Linux i nowych technologiach
Świeże artykuły, praktyczne wskazówki, szczegółowe recenzje i poradniki. Poczuj się jak w domu w świecie systemu operacyjnego Linux