Jak połączyć dwa wykresy na kaktusach

 • George Richardson
 • 0
 • 3741
 • 173

Wprowadzenie

Kaktusy jest otwartym narzędziem RRDTool (Round Robin Database Tool), które umożliwia wprowadzanie danych i źródeł informacji do platformy oraz automatycznie generuje dokładne wykresy i diagramy na podstawie źródeł. Generalnie może tworzyć wykresy przepustowości sieci za pomocą SNMP. Poza tym wiele różnych wykresów można wykonać za pomocą skryptów snmp, shell lub perl. W części ze zrzutami ekranu możesz zobaczyć, jakie rodzaje wykresów można wykonać za pomocą kaktusów.

Siła kaktusów polega na tym, że można je niezwykle łatwo zainstalować i używać. Nie musisz spędzać długich godzin, aby go skonfigurować. Nawet początkujący może z niego korzystać bardzo szybko. Możesz bardzo łatwo dodać wtyczki do Cacti, umożliwiając integrację innych bezpłatnych narzędzi, takich jak ntop lub php weathermap. Można powiedzieć, że jest to najlepsza nakładka na RRDtool.

Przed rozpoczęciem, jeśli nadal nie zainstalowałeś kaktusy, sprawdź następujące artykuły.

 • http://www.unixmen.com/monitor-vmware-esxi-host-using-cacti/
 • http://www.unixmen.com/install-cacti-ubuntu-14-04/
 • http://www.unixmen.com/install-cacti-network-monitoring-tool-on-centos-6-4-rhel-6-4-scientific-linux-6-4/

Funkcje wykresu kaktusów

Cacti to kompletne rozwiązanie do tworzenia wykresów sieciowych zaprojektowane w celu wykorzystania możliwości przechowywania danych i funkcji graficznych RRDTool. Zapewnia szybki poller, zaawansowane szablony wykresów, wiele metod akwizycji danych i funkcje zarządzania użytkownikami po wyjęciu z pudełka. Wszystko to jest zawarte w intuicyjnym, łatwym w użyciu interfejsie, który ma sens w przypadku instalacji o wielkości LAN i złożonych sieci z setkami urządzeń. Z jego funkcji wybieramy opisanie jego wykresów:

 • Nieograniczoną liczbę elementów wykresu można zdefiniować dla każdego wykresu, opcjonalnie wykorzystując CDEF lub źródła danych z kaktusów.
 • Automatyczne grupowanie elementów wykresu GPRINT do OBSZARU, STOSOWANIA itp., Aby umożliwić szybkie ponowne sekwencjonowanie elementów wykresu.
 • Obsługa automatycznego wypełniania, aby upewnić się, że tekst legendy wykresu jest wyrównany.
 • Danymi wykresu można manipulować za pomocą funkcji matematycznych CDEF wbudowanych w RRDTool. Te funkcje CDEF można zdefiniować w kaktusach i można ich używać globalnie na każdym wykresie.
 • Obsługa wszystkich typów elementów graficznych RRDTool, w tym AREA, STACK, LINE [1-3], GPRINT, COMMENT, VRULE i HRULE.

W tym artykule będziemy pracować na następującym przykładzie. Chcemy przedstawić wykres przepustowości interfejsu i uzyskać tylko jeden wykres, aby zachować dane historyczne przez ponad rok. Zauważ, że usługi działały na eth0 przez rok, a teraz zostały przeniesione do eth1 z powodu jakiegoś problemu.

Krok 1: Znajdź RRD wykresu

Zaczniemy od zidentyfikowania pliku RRD związanego z wykresem. Możemy otworzyć wykres w trybie debugowania, aby sprawdzić plik. Więc idź do Cact'is menu: Następnie do konsola> zarządzanie wykresami> wybierz wykres> włącz tryb debugowania wykresu. Mamy dwa poniższe wykresy, które chcemy połączyć.

Pierwszy wykres:

Drugi wykres:

W tym przykładzie pracujemy z systemem Debian, możesz znaleźć pliki RRD dla dwóch wykresów, korzystając z przykładowych danych wyjściowych (które są oparte na systemie Debian), możemy zidentyfikować pliki RRD dla dwóch wykresów, używając następującej ścieżki:

 •  / var / lib / cacti / rra / Your_Graph

Jeśli pracujesz z systemami opartymi na Red Hat, znajdziesz je pod ścieżką:

 • / var / www / cacti / rra.

Krok 2: Przygotuj skrypt

Teraz połączymy dwa pliki RRD za pomocą skryptu łączenia RRD. Aby móc pobrać skrypt PHP, zainstaluj go na /var/lib/cacti/rra/rrdsplice.php (dla Debiana / Ubuntu) lub /var/www/cacti/rra/rrdsplice.php (dla CentOS / RHEL). I upewnij się, że masz plik z użytkownikiem Apache. Następnie użyj następującego polecenia, jeśli pracujesz:

 • W przypadku Debiana lub Ubuntu:
# chown www-data: www-data rrdsplice.php

Następnie musisz zaktualizować plik rrdsplice.php. Więc otwórz go i znajdź następujący wiersz:

chown ($ finrrd, "apache"); 

zastąp go następującym:

chown ($ finrrd, "www-data"); 
 • Z CentOS lub RHEL:
# chown apache: apache rrdsplice.php

Krok 3: połącz dwa wykresy

Teraz musisz znaleźć składnię skryptu. Musisz użyć następującego polecenia:

# cd /path/to/rrdsplice.php # php rrdsplice.php

Otrzymasz swoje użycie, które będzie wyglądać następująco:

ZASTOSOWANIE: rrdsplice.php --oldrrd = plik --newrrd = plik --finrrd = plik

Teraz możesz połączyć te dwa pliki RRD. Zacznij więc od podania nazw starego pliku RRD i nowego pliku RRD. I skopiuj połączony wynik z powrotem do nowego pliku RRD. Tak jak zostało napisane w poniższym poleceniu, zastępując czerwone słowa nazwami plików RRD:

# php rrdsplice.php --oldrrd = your_old_graph --newrrd = your_new_graph --finrrd = your_new_graph

Teraz wszystkie nowe dane zostaną zapisane przez Cacti w nowym pliku RRD. Możesz sprawdzić, czy zapisy tygodniowe, miesięczne i roczne również zostały dodane ze starego wykresu. Oto nasz znaleziony wynik:

Wniosek

W tym artykule pokazaliśmy, jak można połączyć dwa wykresy Cacti. Przekonasz się, że jest to przydatne i łatwe do wykonania, jeśli wystąpi problem z usługą i modyfikacją interfejsu.
Jeszcze bez komentarzy

Zbiór przydatnych informacji o systemie operacyjnym Linux i nowych technologiach
Świeże artykuły, praktyczne wskazówki, szczegółowe recenzje i poradniki. Poczuj się jak w domu w świecie systemu operacyjnego Linux