Jak utworzyć rozruchowy dysk USB z systemem Linux

 • Eustace Evans
 • 0
 • 506
 • 106

Zwykle podczas instalowania nowej kopii jakiejś dystrybucji Linuksa na swoim laptopie lub komputerze będziesz potrzebować rozruchowego dysku USB zawierającego dystrybucję, którą chcesz zainstalować.

Ten samouczek przeprowadzi Cię przez kroki niezbędne do utworzenia bootowalnej pamięci USB dla systemu Linux na komputerach z systemem Windows, macOS i Linux. Możesz użyć tej pamięci USB do uruchamiania i testowania lub instalowania dystrybucji Linuksa na dowolnym komputerze, który obsługuje uruchamianie z USB.

Pobieranie pliku dystrybucji ISO #

Aby utworzyć rozruchowy dysk USB, musisz najpierw pobrać plik dystrybucji ISO. Ten plik zawiera wszystko, czego potrzebujesz, aby zainstalować dystrybucję Linuksa w twoim systemie.

Będziemy używać najnowszej wersji Ubuntu, ale kroki opisane w tym artykule powinny działać w przypadku każdej innej dystrybucji Linuksa.

Odwiedź stronę pobierania dystrybucji (Ubuntu, CentOS… itd.) I pobierz najnowszy plik ISO.

Tworzenie rozruchowego dysku USB z systemem Linux za pomocą Etcher #

Dostępnych jest kilka różnych aplikacji do bezpłatnego użytku, które umożliwiają flashowanie obrazów ISO na dyski USB. W tym przykładzie użyjemy Etchera. Jest to darmowe narzędzie typu open source do flashowania obrazów na karty SD i dyski USB i obsługuje systemy Windows, macOS i Linux.

Udaj się na stronę pobierania Etcher i pobierz najnowszą wersję Etchera dla swojego systemu operacyjnego. Po pobraniu pliku kliknij go dwukrotnie i postępuj zgodnie z instrukcjami kreatora instalacji.

Tworzenie rozruchowego dysku USB dla systemu Linux za pomocą Etchera jest stosunkowo prostym procesem, wystarczy wykonać czynności opisane poniżej:

 1. Podłącz dysk flash USB do systemu i uruchom Etcher.

 2. Kliknij na Wybierz obraz i zlokalizuj dystrybucję .iso plik.

 3. Jeśli do twojego komputera podłączony jest tylko jeden dysk USB, Etcher automatycznie go wybierze. W przeciwnym razie, jeśli podłączonych jest więcej niż jedna karta SD lub napęd USB, upewnij się, że wybrałeś właściwy napęd USB przed flashowaniem obrazu.

 4. Kliknij na Obraz Flash przycisk i rozpocznie się proces flashowania dysku USB.

  Etcher pokaże pasek postępu i ETA podczas flashowania.

  Cały proces może zająć kilka minut, w zależności od rozmiaru pliku ISO i szybkości pamięci USB. Po zakończeniu pojawi się następujący ekran informujący o pomyślnym sflashowaniu obrazu.

  Kliknij na [X] aby zamknąć okno Etcher.

To wszystko! Masz bootowalny Linux na swojej pamięci USB.

Tworzenie rozruchowego dysku USB z systemem Linux z wiersza poleceń #

W tej sekcji pokażemy, jak utworzyć bootowalną pamięć USB z systemem Linux z wiersza poleceń przy użyciu rozszerzenia dd narzędzie. To narzędzie jest dostępne we wszystkich systemach macOS i Linux.

Jest to szybki i łatwy proces i nie wymaga instalowania dodatkowego oprogramowania.

 1. Włóż pamięć flash USB do portu USB.

 2. Następnie musisz znaleźć nazwę dysku USB. Najlepszym narzędziem do tej pracy jest lsblk:

  lsblk

  Wynik będzie wyglądał mniej więcej tak:

  NAZWA MAJ: MIN RM ROZMIAR TYP RO PUNKT MOUNTPOINT sda 8: 0 0 465.8G 0 dysk └─sda1 8: 1 0 465.8G 0 część / dane sdx 8:16 1 7,5G 0 dysk └─sdx1 8:17 1 7,5G 0 part / run / media / linuxize / Kingston nvme0n1 259: 0 0 232.9G 0 dysk ├─nvme0n1p1 259: 1 0 512M 0 część / rozruch ├─nvme0n1p2 259: 2 0 16G 0 część [SWAP] └─nvme0n1p3 259: 3 0 216.4G 0 część /

  W tym przypadku nazwa urządzenia USB to / dev / sdx ale może się to różnić w Twoim systemie.

 3. W większości dystrybucji Linuksa dysk flash USB zostanie automatycznie zamontowany po włożeniu. Przed flashowaniem obrazu musisz odłączyć urządzenie USB. Aby to zrobić, użyj umount polecenie, po którym następuje punkt podłączenia lub nazwa urządzenia:

  sudo umount / dev / sdx1
 4. Ostatnim krokiem jest flashowanie obrazu ISO na dysk USB. Upewnij się, że wymieniasz / dev / sdx z dyskiem i nie dołączaj numeru partycji. Upewnij się również, że używasz poprawnej ścieżki do pliku ISO.

  sudo dd bs = 4M if = / path / to / ubuntu-18.04.2-desktop-amd64.iso of = / dev / sdx status = postęp oflag = synchronizacja

  Polecenie wyświetli pasek postępu podczas flashowania obrazu, a proces może potrwać kilka minut:

  458 + 1 rekordów w 458 + 1 rekordów na zewnątrz 1921843200 bajtów (1,9 GB, 1,8 GiB) skopiowanych, 147,006 s, 13 MB / s

Wniosek #

Tworzenie rozruchowego dysku USB z systemem Linux jest stosunkowo bardzo łatwym zadaniem. W ciągu kilku minut możesz przepłukać dysk USB ulubioną dystrybucją Linuksa i użyć go do zainstalowania systemu operacyjnego na swoim komputerze PC lub laptopie.

Jeśli napotkasz problem lub masz opinię, zostaw komentarz poniżej.
Jeszcze bez komentarzy

Zbiór przydatnych informacji o systemie operacyjnym Linux i nowych technologiach
Świeże artykuły, praktyczne wskazówki, szczegółowe recenzje i poradniki. Poczuj się jak w domu w świecie systemu operacyjnego Linux