Jak zainstalować, skonfigurować i zintegrować Spamassassin z Qmail w Ubuntu

  • Michael Arnold
  • 0
  • 1202
  • 356
E-mail

Kto na świecie nie otrzymuje spamu? Czy jest ktoś? Wszyscy znamy spam.

Dziś dowiemy się, jak zainstalować, skonfigurować i zintegrować spamassassin z qmail w Ubuntu dla twojego serwera pocztowego.

Serwer pocztowy to serwer, który służy do wysyłania i odbierania poczty w ramach swojej domeny i poza nią. Istnieje wiele agentów MTA (Mail Transfer Agents) działających jako serwer pocztowy, takich jak sendmail, postfix, qmail itp. Dobrze jest mieć własny serwer pocztowy, aby mieć pełną kontrolę nad serwerem pocztowym. Serwer pocztowy zwykle używa portu 25 dla protokołu SMTP (Simple Mail Transfer Protocol). Post Office Protocol w wersji 3 (POP3) to standardowy protokół pocztowy używany do odbierania wiadomości e-mail ze zdalnego serwera do lokalnego klienta poczty e-mail. Działa na porcie 110.

Spamassassin to platforma antyspamowa typu Open Source zapewniająca administratorom systemu filtr do klasyfikowania wiadomości e-mail i blokowania spamu (niechcianych wiadomości masowych). Aby dowiedzieć się więcej o Spamassassin, odwiedź stronę spamassassin.apache.org.

Zacznijmy bez marnowania czasu.

W tym celu użyjemy dystrybucji Ubuntu 14.04.3 LTS Linux. Rozważam, że już zainstalowałeś qmail'a w swoim systemie i qmail może wysyłać i odbierać maile. To dla nas warunek wstępny. Instalacja i konfiguracja qmail'a również nie są takie trudne.

# KROK 1

Upewnij się, że masz nazwę hosta FQDN dla swojego serwera. W tym przykładzie ustawiam nazwę hosta FQDN jako mail.iftekheracer.local.

Aby ustawić nazwę hosta FQDN, użyj następującego polecenia w terminalu. Używam Vima dla mojego edytora. Możesz użyć swojego ulubionego.

sudo vim / etc / hosts

Następnie ustaw nazwę hosta FQDN zgodnie z życzeniem. Chociaż konwencja jest taka, że ​​nazwa hosta zaczyna się od mail. Poniżej jest mój.

# KROK 2

Teraz zainstalujemy Spamassassin.

Zaktualizujmy repozytorium list pakietów, wydając następujące polecenie w terminalu. To dobra praktyka.

sudo apt-get update

Aby zainstalować Spamassassin, wydaj następujące polecenie w terminalu.

sudo apt-get install spamassassin spamc

Naciśnij Y / Y, aby kontynuować. Spowoduje to pobranie wszystkich pakietów zależności dla Spamassassin i zainstaluje Spamassassin w twoim systemie. Po zainstalowaniu zobaczysz coś takiego w swoim terminalu.

Mam nadzieję, że zauważysz, że podczas instalacji tworzy użytkownika i grupę o nazwie debian-spamd. Katalog domowy tego użytkownika to „/ var / lib / spamassassin”. Po zainstalowaniu programu Spamassassin jest jeszcze kilka kroków, które należy wykonać, aby działał.

# KROK 3

Teraz musimy edytować niektóre pliki.

Otwórz plik / etc / default / spamassassin za pomocą swojego ulubionego edytora z terminala. Mój jest vim. Tak więc wydam następujące polecenie w moim terminalu

sudo vim / etc / default / spamassassin

Aby włączyć Spamassassin, znajdź linię za pomocą funkcji wyszukiwania swojego edytora.

WŁĄCZONY = 0

Zamień 0 na 1 w ten sposób:

WŁĄCZONY = 1

Aby automatycznie zaktualizować reguły, aby uzyskać najnowsze reguły filtrowania spamu, znajdź następujący wiersz w pliku / etc / default / spamassassin.

CRON = 0

Zamień 0 na 1 w ten sposób:

CRON = 1

Spowoduje to automatyczną aktualizację reguł.

Po zmianie tych dwóch wartości plik będzie wyglądał jak poniżej.

Teraz zapisz i wyjdź z pliku.

# KROK 4

Teraz otwórz plik /etc/spamassassin/local.cf w swoim edytorze. Wydaję następujące polecenie, aby otworzyć je w moim terminalu

sudo vim /etc/spamassassin/local.cf

Po otwarciu pliku dodaj następujące wiersze tuż przed ostatnim wierszem pliku.

Plik musi wyglądać następująco:

rewrite_header Temat ***** SPAM ***** required_score 5.0 dns_available tak use_bayes 1 bayes_auto_learn 1 bayes_file_mode 0700 include / etc / mail / spamassassin / autowhitelist bayes_path /etc/mail/spamassassin/.spamassassin/bayes bayes_tharn_tharnages_tharnages_tharn. cześć ok_locales pl

Więc zmień plik, tak jak wspomniałem powyżej. Zapisz i wyjdź z pliku.

# KROK 5

Teraz sprawdź składnię pliku local.cf, który edytowałeś w poprzednim kroku. Aby sprawdzić składnię, wydaj następujące polecenie na swoim terminalu.

sudo spamassassin --lint

Jeśli wpisałeś poprawnie, nie wyświetli się żaden komunikat o błędzie.

# KROK 6

Ponieważ skończyliśmy z naszą początkową konfiguracją, czas rozpocząć spamassassin.

Aby to zrobić, wydaj następujące polecenie w swoim terminalu.

usługa sudo spamassassin start

Po umieszczeniu powyższego polecenia zobaczysz coś takiego jak poniżej.

# KROK 7

Aby sprawdzić, czy spamassassin działa, czy nie, wprowadź następujące polecenie w swoim terminalu.

Stan usługi sudo spamassassin

Poinformuje Cię, czy Spamassassin działa, czy nie. Zobaczysz coś takiego poniżej.

# KROK 8

Na koniec zaktualizujmy bazę danych spamu Spamassassin. Aby to zrobić, wydaj następujące polecenie w terminalu. Kiedy zainstalowałeś Spamassassin, zwykle cronjob ustawia automatyczny harmonogram w porze nocnej, aby mógł zaktualizować swoją bazę danych w celu filtrowania spamu. Pomaga bazie danych Spamassassin być na bieżąco.

sudo sa-update

Dzięki i mam nadzieję, że Ci się spodoba.

Wyróżnione zdjęcie: Gino Borio
Jeszcze bez komentarzy

Zbiór przydatnych informacji o systemie operacyjnym Linux i nowych technologiach
Świeże artykuły, praktyczne wskazówki, szczegółowe recenzje i poradniki. Poczuj się jak w domu w świecie systemu operacyjnego Linux