Jak zainstalować i skonfigurować Piwik na Ubuntu Server 16.04

  • Matthew Stevenson
  • 0
  • 2449
  • 374

Analityka internetowa - ogólny przegląd

Właściciele witryn internetowych prawdopodobnie wiedzą, co oznacza „analityka internetowa”. To ogólny termin wskazujący badanie wpływu serwisu internetowego na jego użytkowników. Firma oparta na usługach internetowych, takich jak handel elektroniczny, musi znaleźć informacje statystyczne o osobach odwiedzających witrynę, a dane te są dostarczane przez oprogramowanie do analizy sieci.
Według W3Techs najczęściej używanym jest Google Analytics. Ale jeśli nie chcesz korzystać z usługi hostowanej zdalnie, możesz dać szansę Piwikowi.
Piwik to projekt typu open source z zaawansowanymi funkcjami prywatności, który jest wykonywany przez Twój własny serwer.
Zainteresowany? Ten samouczek wyjaśnia, jak skonfigurować Piwik na komputerze z systemem Ubuntu Server 16.04:

Wymagania wstępne

Jeśli Twój serwer działa, prawdopodobnie masz już stos LAMP, ale jeśli nie, po prostu postępuj zgodnie z naszym samouczkiem, jak zainstalować go w systemie Ubuntu 16.04.
Piwik ma następujące wymagania:

  • Serwer sieciowy, taki jak Apache, Nginx, IIS lub inne;
  • PHP 5.5.9 (zalecamy PHP 7);
  • MySQL> 5,7 lub MariaDB;
  • Rozszerzenia PHP: php5-curl php5-gd php5-cli php5-geoip php5-mysql

Pierwsze kroki

Jeśli Twój system ma wszystkie wymagane składniki, wprowadź następujące polecenia, aby pobrać najnowszą wersję Piwik:

cd / var / www / html / wget http://builds.piwik.org/latest.zip unzip latest.zip 

Przypisz uprawnienia

W / var / www / html / powinieneś mieć teraz folder o nazwie piwik. Zmień jego uprawnienia za pomocą następujących poleceń:

 chown -R www-data: www-data / var / www / html / piwik chmod -R 0755 / var / www / html / piwik / tmp 

Skonfiguruj MySQL

Musisz określić użytkownika MySQL z uprawnieniami do tworzenia i edytowania tabel w bazie danych.
Aby utworzyć nowy, wprowadź następujące polecenia w powłoce:

$ mysql -u root -p mysql> UTWÓRZ BAZĘ DANYCH piwik_database; mysql> UTWÓRZ UŻYTKOWNIKA 'piwik' @ 'localhost' IDENTIFIED BY 'password_here'; mysql> GRANT SELECT, INSERT, UPDATE, DELETE, CREATE, DROP, ALTER, CREATE TEMPORARY TABLES, LOCK TABLES W piwik_database. * DO 'piwik' @ 'localhost'; mysql> zakończ 

Uwaga: pikiw_database to nazwa bazy danych, która powinna zawierać tylko tabele Piwik.

Teraz możesz rozpocząć konfigurację Piwik. W przeglądarce przejdź do http: // localhost / piwik. Zobaczysz następującą stronę:

Kliknij Kolejny, a zobaczysz:

W tym przypadku widać, że mój system potrzebuje rozszerzenia PHP mbstrings. Po włączeniu wystarczy ponownie załadować stronę, aby ją zresetować, a wtedy będzie można kontynuować.
Kolejny, Piwik poprosi Cię o skonfigurowanie bazy danych. Wprowadź swoją nazwę użytkownika i hasło, a następnie kliknij Kolejny. Piwik utworzy wymagane tabele i sprawdzi wszystko.
Następna strona to naprawdę ważny:

Superużytkownik to użytkownik, którego tworzysz podczas instalacji Piwika i ma on najwyższe uprawnienia. Wprowadź wymagane informacje i upewnij się, że dane logowania superużytkownika są bezpieczne, ponieważ jest to jedyny sposób, aby uzyskać dostęp do Piwik po raz pierwszy.
Superużytkownik może wykonywać zadania administracyjne, w tym dodawać nowe witryny do monitorowania, dodawać użytkowników, zmieniać uprawnienia użytkowników oraz włączać i wyłączać wtyczki.

Kiedy skończysz, kliknij Kolejny

Skonfiguruj witrynę internetową

Wprowadź adres URL witryny, nazwę i strefę czasową. To będzie pierwsza strona Piwik będzie śledzić. Oczywiście możesz dodać więcej po zakończeniu instalacji.


Ostatnią rzeczą do zrobienia jest ustawienie tagu JavaScript. Kod śledzenia jest wymagany do rejestrowania odwiedzających, wizyt i wyświetleń stron w Piwik. Jeśli korzystasz z CMS, na przykład WordPress, powinieneś użyć dodatku, rozszerzenia lub wtyczki, aby upewnić się, że ten tag pojawi się tam, gdzie powinien.

Kliknij Kolejny, i to wszystko! Ukończyłeś swój Piwik instalacja!

Pierwszy dostęp

Zaloguj się do pulpitu nawigacyjnego, używając danych superużytkownika wprowadzonych podczas procesu instalacji. Z pulpitu możesz zobaczyć wszystkie dane śledzenia, które będą aktualizowane w czasie rzeczywistym. W razie potrzeby możesz również łatwo dodawać nowe witryny lub innych użytkowników.

Witryny internetowe o średnim i dużym natężeniu ruchu

Jeśli jesteś właścicielem (lub zarządzasz) witryną internetową z wieloma użytkownikami (więcej niż kilkaset dziennie), rozszerzenie Piwik zespół zaleca skonfigurowanie zadania automatycznej archiwizacji crona, aby Piwik obliczał okresowe raporty. Wynika to z faktu, że domyślnie, Piwik przeliczy statystyki za każdym razem, gdy odwiedzany jest raport, spowolnienie systemu i zwiększenie obciążenia bazy danych.
Jeszcze bez komentarzy

Zbiór przydatnych informacji o systemie operacyjnym Linux i nowych technologiach
Świeże artykuły, praktyczne wskazówki, szczegółowe recenzje i poradniki. Poczuj się jak w domu w świecie systemu operacyjnego Linux