Jak zainstalować stos LAMP na serwerze Ubuntu

  • Cornelius Paul
  • 0
  • 1437
  • 91

Stos LAMP to zbiór oprogramowania open source, które obsługuje większość dzisiejszych witryn internetowych. Jak zainstalować go na Ubuntu Server?

Jeśli jesteś nowy w Linuksie lub Ubuntu, jednym z najpopularniejszych akronimów w świecie Linuksa, do którego powinieneś się przyzwyczaić, jest LAMP. Oznacza system operacyjny Linux, serwer WWW Apache, serwer bazy danych MySQL i procesory PHP.

LAMP to zestaw aplikacji typu open source, zwykle instalowanych razem, aby umożliwić tworzenie dynamicznych witryn internetowych i blogów. WordPress i inne systemy zarządzania treścią zależą od działania stosu LAMP.

Ten krótki samouczek pokaże Ci, jak zainstalować go w systemach Ubuntu, jeśli jeszcze nie wiesz, jak to zrobić.

Krok 1: Serwer Linux Ubuntu

Zakładając, że serwer Ubuntu to maszyna z systemem Linux, z której będziemy korzystać, pierwszym krokiem jest upewnienie się, że masz uprawnienia roota lub administratora.

Następnie uruchom poniższe polecenia, aby zaktualizować serwer.

sudo apt-get update

Krok 2: Zainstaluj serwer WWW Apache2

Twoim kolejnym zadaniem jest instalacja serwera WWW Apache2, który jest najpopularniejszym serwerem WWW na świecie. Omówiliśmy to na blogu. Poniższe polecenia pokazują, jak zainstalować serwer WWW Apache2 w systemach Ubuntu.

sudo apt-get -y install apache2

Aby dowiedzieć się więcej o Apache2, przeczytaj poniższy post.

Zadanie studenta: Zainstaluj i skonfiguruj Apache2 w systemie Ubuntu

Krok 3: Zainstaluj serwer bazy danych MySQL

Następnie zainstaluj serwer bazy danych MySQL, który jest również najpopularniejszym serwerem bazy danych, z którego korzysta większość stron internetowych i blogów. Na tym blogu omówiliśmy również instalację MySQL. Aby zainstalować go na Ubuntu, uruchom poniższe polecenia.

sudo apt-get -y install mysql-server mysql-client

Aby dowiedzieć się więcej o MySQL, przeczytaj poniższy post.

Dzisiejsza lekcja: jak zainstalować serwer MySQL w systemie Ubuntu

Krok 4: Zainstaluj moduły PHP

Ostatnim krokiem jest instalacja PHP i jego modułów. To zamyka stos LAMP. Podstawowe pakiety PHP można zainstalować za pomocą poniższych poleceń.

sudo apt-get -y zainstaluj php libapache2-mod-php

Jednak niektóre dynamiczne aplikacje internetowe wymagają większej liczby modułów PHP i należy je zainstalować. Poniższy post pokazuje, jak zainstalować PHP i inne ważne moduły.

Zadanie: Jak zainstalować PHP na serwerach Ubuntu

Powyższe kroki są wymagane do zainstalowania stosu LAMP w systemach Ubuntu. Po wykonaniu tych czynności Twoje systemy Ubuntu będą gotowe do zainstalowania i używania WordPressa i innych popularnych aplikacji CMS, które są obecnie używane.

Mam nadzieję że ci się spodoba!
Jeszcze bez komentarzy

Zbiór przydatnych informacji o systemie operacyjnym Linux i nowych technologiach
Świeże artykuły, praktyczne wskazówki, szczegółowe recenzje i poradniki. Poczuj się jak w domu w świecie systemu operacyjnego Linux