Jak zainstalować komputer stacjonarny i serwer Ubuntu 15.10

 • Andrew Politic
 • 0
 • 1041
 • 120

Ubuntu 15.10 finał jest wczoraj. Zawiera wiele zaktualizowanych aplikacji i kilka nowych funkcji, ulepszeń i poprawek błędów. Odkryć co nowego w Ubuntu 15.10 w uwagach do wydania.

Zainstaluj pulpit Ubuntu 15.10

Pobierz obraz instalacyjny pulpitu Ubuntu 15.10 z witryny tutaj. Utwórz rozruchową płytę DVD lub USB i uruchom system.

Live DVD Ubuntu daje dwie możliwości. Możesz wypróbować Ubuntu bez wprowadzania jakichkolwiek zmian na swoim komputerze za pomocą pobranego obrazu ISO lub możesz zainstalować go razem z obecnym systemem operacyjnym lub możesz zastąpić obecny system operacyjny Ubuntu.

W tym samouczku wykonamy nową instalację przy pojedynczym rozruchu.

Gdy pojawi się kreator instalacji, kliknij „Zainstaluj Ubuntu” link, aby kontynuować.

Upewnij się, że system,

 • ma co najmniej 6,9 GB wolnego miejsca;
 • jest podłączony do źródła zasilania;
 • jest podłączony do Internetu.

Ponadto instalator umożliwia pobieranie i instalowanie aktualizacji i oprogramowania innych firm, takich jak Flash, Mp3 itp., Podczas instalacji Ubuntu. Jeśli chcesz je zainstalować, kliknij odpowiednie pola wyboru i kontynuuj.

Teraz musisz wybrać dowolną z następujących opcji.

 1. Wymaż i zainstaluj Ubuntu - spowoduje to całkowite usunięcie wszystkich plików i systemów operacyjnych na dysku twardym. Jeśli chcesz wykonać nową instalację, jest to idealny wybór.
 2. Zaszyfruj nową instalację Ubuntu dla bezpieczeństwa - wszystko będzie zaszyfrowane, a później zostaniesz poproszony o wybranie klucza bezpieczeństwa.
 3. Użyj LVM z nową instalacją Ubuntu - jeśli chcesz mieć migawki i funkcje zmiany rozmiaru partycji, możesz wybrać tę opcję.
 4. Coś innego - jest to ręczna metoda tworzenia lub zmiany rozmiaru partycji. Ta metoda pozwala również na tworzenie wielu partycji o różnych rozmiarach.

Ponieważ nie mam zainstalowanego systemu operacyjnego na dysku twardym, wybrałem „Wymaż dysk i zainstaluj Ubuntu” opcja.

Instalator poprosi Cię o potwierdzenie. Kliknij Kontyntynuj.

Wybierz swoją strefę czasową. Jeśli twój system jest podłączony do Internetu, instalator automatycznie wybierze właściwą strefę czasową.

Wybierz układ klawiatury.

Wprowadź swoje imię i nazwisko, nazwę komputera, nazwę użytkownika i hasło.

Cóż, teraz instalacja powinna się rozpocząć. Zajmie to kilka minut. Odpręż się i napij się kawy.

Po zakończeniu instalacji kliknij Zrestartuj teraz przycisk.

Po ponownym uruchomieniu zostanie wyświetlony następujący ekran logowania. Wprowadź swoje hasło, aby się zalogować.

Gratulacje! Pomyślnie zainstalowaliśmy Ubuntu 15.10.

Pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić po zalogowaniu się do systemu, jest jego aktualizacja. Uruchom następujące polecenie z terminala, aby zaktualizować system.

sudo apt-get update && sudo apt-get upgrade

Czekaj, jeszcze nie skończyliśmy. Przeczytaj listę 15 rzeczy do zrobienia po zainstalowaniu Ubuntu 15.04 (w tej chwili aktualizujemy ten przewodnik do Ubuntu 15.10. Opublikujemy go za kilka dni).

Ten obszerny przewodnik zawiera szczegółowe informacje o tym, co należy zrobić po nowej instalacji Ubuntu, aby uzyskać idealny pulpit do codziennego użytku. Idź i ciesz się.

Zainstaluj serwer Ubuntu 15.10

Pobierz serwer Ubuntu 15.10 z tutaj. i utwórz nośnik startowy. Uruchom serwer za pomocą nośnika Ubuntu 15.10.

Wybierz język.

Wybierz Zainstaluj serwer Ubuntu i naciśnij Enter.

Wybierz język, który ma być używany podczas instalacji. Ponadto wybrany język będzie domyślnym językiem zainstalowanego systemu. Tutaj wybieram angielski.

Wybierz kraj, w którym mieszkasz i naciśnij Enter.

Możesz chcieć wykryć układ klawiatury. Można to zrobić, naciskając serię klawiszy na klawiaturze. Jeśli tego nie chcesz, naciśnij Nie (co jest domyślne).

Skonfiguruj układ klawiatury zgodnie z Twoim krajem. Jak być może wiesz, układ klawiatury różni się w zależności od kraju.

Wybierz układ, który pasuje do klawiatury dla tego urządzenia.

Teraz instalator spróbuje skonfigurować takie jak nazwa hosta, sieć itp. Jeśli masz serwer DHCP w swojej sieci, adres IP dla twojego serwera zostanie przypisany automatycznie lub musisz ustawić IP ręcznie.

Najpierw skonfiguruj nazwę hosta:

Wpisz pełną nazwę użytkownika.

Skonfiguruj nazwę użytkownika:

Wybierz hasło do konta użytkownika.

Możesz chcieć zaszyfrować swój katalog domowy, aby pliki i foldery w katalogu domowym pozostały prywatne. Inni użytkownicy nie mogą przeglądać Twojego katalogu domowego, nawet jeśli Twój komputer zostanie skradziony, istnieje mniejsze prawdopodobieństwo uzyskania dostępu do Twoich plików.

Upewnij się, że Twoja strefa czasowa jest poprawna. Jeśli tak nie jest, kliknij plik Wróć i wybierz odpowiednią strefę czasową.

Wybierz metodę partycjonowania. Możesz zezwolić instalatorowi na automatyczne podzielenie dysku twardego na partycje lub możesz to zrobić ręcznie. Jeśli nie jesteś użytkownikiem zaawansowanym, pozwól instalatorowi automatycznie zająć się procesem partycjonowania.

Będą cztery rodzaje metod partycjonowania. Możesz wybrać dowolną do wyboru.

Jeśli masz więcej niż jeden dysk twardy w systemie, wybierz dysk do podziału na partycje. Uważaj, Twój dysk zostanie całkowicie usunięty. Upewnij się, że nie masz w nim żadnych ważnych danych.

Kliknij tak zapisać zmiany partycji i kontynuować.

Instalacja rozpocznie się teraz.

Po kilku minutach zostaniesz poproszony o wprowadzenie adresu URL serwera proxy, aby połączyć się z Internetem. Jeśli nie masz żadnych serwerów proxy w swojej sieci, pozostaw to pole puste i kliknij Kontyntynuj.

To jest ważne. Ponieważ musimy aktualizować nasz serwer, aby uniknąć wszelkiego rodzaju luk w zabezpieczeniach. Tutaj należy wybrać sposób zarządzania aktualizacjami na serwerze.

Domyślnie musisz pobrać i zainstalować ręcznie. Możesz także wybrać, aby ten system automatycznie pobierał i instalował aktualizacje zabezpieczeń lub możesz zarządzać tym serwerem przez Internet, korzystając z usługi krajobrazu firmy Canonical.

Krajobraz pozwala na zarządzanie tysiącami maszyn Ubuntu z taką samą łatwością, jak na jednej, dzięki czemu obsługa dużych i rosnących sieci komputerów stacjonarnych, serwerów i instancji w chmurze jest znacznie bardziej opłacalna. Narzędzie do zarządzania systemami krajobrazu pomaga monitorować, zarządzać i aktualizować całą infrastrukturę Ubuntu z poziomu jednego interfejsu. Jako część usługi wsparcia Ubuntu Advantage firmy Canonical, Landscape oferuje intuicyjne narzędzia do zarządzania systemami połączone ze światowej klasy wsparciem.

Ponieważ właśnie testuję serwer Ubuntu 15.10, nie potrzebuję żadnych automatycznych aktualizacji. Więc wybrałem „Brak automatycznych aktualizacji” opcja.

Prawie dotarliśmy do końca procesu instalacji. W tej chwili zostanie zainstalowany tylko minimalny (Core) system Ubuntu. Jeśli chcesz zainstalować dodatkowe funkcje, takie jak OpenSSH, DNS, serwer poczty i bazy danych itp., Możesz wybrać jeden lub więcej z następujących pakietów oprogramowania.

Tutaj chcę tylko zainstalować serwer SSH wraz z podstawowym systemem, więc wybrałem Serwer OpenSSH opcja. Ponieważ serwer SSH będzie pomocny w uzyskaniu dostępu do serwera Ubuntu z systemu zdalnego.

Wybierz 'Tak' i naciśnij Enter, aby zainstalować program ładujący GRUB w głównym rekordzie rozruchowym.

Na koniec usuń nośnik instalacyjny i kliknij Kontyntynuj aby zakończyć instalację.

Gratulacje! Pomyślnie zainstalowaliśmy serwer Ubuntu 15.10.

Zaloguj się na swój serwer poprawną nazwą użytkownika i hasłem, które stworzyliśmy wcześniej podczas instalacji.

Wiesz, co zrobić po zainstalowaniu Ubuntu, prawda? Tak, przede wszystkim zaktualizuj swój serwer.

Aby to zrobić, uruchom:

sudo apt-get update && sudo apt-get upgrade

Otóż ​​to.

Szczęśliwy weekend! Twoje zdrowie!
Jeszcze bez komentarzy

Zbiór przydatnych informacji o systemie operacyjnym Linux i nowych technologiach
Świeże artykuły, praktyczne wskazówki, szczegółowe recenzje i poradniki. Poczuj się jak w domu w świecie systemu operacyjnego Linux