Jak zaktualizować serwer LTS do Ubuntu 20.04 (Focal Fossa)

  • Noah Scott
  • 0
  • 3567
  • 7

Ten krótki samouczek pokazuje studentom i nowym użytkownikom, jak przejść na Ubuntu 20.04 LTS Serwer z 18.04 lub 19.10.

Nasz poprzedni samouczek pokazał, jak uaktualnić do pulpitu Ubuntu 20.04. Możesz znaleźć ten post tutaj, jeśli chcesz zamiast tego zaktualizować swój pulpit.

Dla studentów i nowych użytkowników szukających pomocy przy uaktualnieniu do Ubuntu 20.04 (o nazwie kodowej Focal Fossa), poniższe kroki powinny być dobrym miejscem do rozpoczęcia.

Focal Fossa zostanie wydany w dniu 23 kwietnia, (jak to piszę, to następny tydzień), więc teraz jest nadal w fazie beta. Jednak w dniu premiery ten post da ci przewagę, jeśli chcesz dowiedzieć się, jak uaktualnić swój pulpit.

Jeśli jesteś studentem lub nowym użytkownikiem, przekonasz się, że najłatwiejszym miejscem do rozpoczęcia nauki Linuksa jest system operacyjny Ubuntu Linux.

To świetny system operacyjny Linux dla początkujących.

Ubuntu to system operacyjny Linux typu open source, który działa na komputerach stacjonarnych, laptopach, serwerach i innych urządzeniach.

Podczas nauki Ubuntu przekonasz się, że Linux nie różni się tak bardzo od Windowsa i innych systemów operacyjnych na tak wiele sposobów, zwłaszcza jeśli chodzi o wykorzystanie systemu do wykonania pracy.

Aby rozpocząć aktualizację serwera Ubuntu do wersji 20.04, wykonaj poniższe czynności:

Krok 1: Przygotuj Ubuntu do aktualizacji

Przed aktualizacją serwera Ubuntu upewnij się, że zaktualizowałeś wszystkie aktualnie zainstalowane pakiety do najnowszych wersji.

Podczas uruchamiania serwerów Ubuntu prawdopodobnie będziesz używać terminala wiersza poleceń lub konsoli. Aby zaktualizować serwer Ubuntu z terminala, uruchom poniższe polecenia:

sudo apt update sudo apt dist-upgrade sudo apt autorove

Po wykonaniu powyższych poleceń i zaktualizowaniu zainstalowanych pakietów prawdopodobnie powinieneś zrestartować serwer, zwłaszcza jeśli zostaniesz poproszony o usunięcie niepotrzebnych pakietów i nagłówków jądra z systemu.

Aby ponownie uruchomić, po prostu uruchom poniższe polecenia z terminala.

sudo reboot

Krok 2: Uaktualnij do Ubuntu 20.04

Po zaktualizowaniu serwera kontynuuj aktualizację do Ubuntu 20.04. Wykonaj poniższe czynności, aby to zrobić.

Jeśli aktualizujesz przez SSH, dobrym pomysłem jest skonfigurowanie serwera SSH tak, aby utrzymywał połączenie, aby nie utracić dostępu do serwera podczas aktualizacji.

Aby to zrobić, otwórz plik konfiguracyjny ssh-server, uruchom poniższe polecenia.

sudo nano / etc / ssh / sshd_config

Następnie edytuj poniższy wiersz, aby zaktualizować plik ClientAliveIntervar do 90 lub więcej…

#PrintLastLog tak #TCPKeepAlive tak #UseLogin nie #PermitUserEnvironment nie #Compression delayed ClientAliveInterval 90 #ClientAliveCountMax 3 #UseDNS nie

Zapisz plik i zamknij… a następnie uruchom ponownie serwer SSH…

sudo systemctl zrestartuj ssh

Następnie uruchom poniższe polecenia, aby zainstalować Ubuntu update-manager-core pakiet, jeśli nie jest jeszcze zainstalowany.

Aby zainstalować kod menedżera aktualizacji, uruchom poniższe polecenia:

sudo apt install update-manager-core

Następnie uruchom poniższe polecenia, aby otworzyć plik konfiguracyjny core-update-manager-core.

sudo nano / etc / update-manager / release-upgrades

Gdy plik się otworzy, ustaw Monit na jedną z tych, w zależności od używanej wersji Ubuntu.

Ubuntu 18.04 Powinien ustawić Monit na: lts
Ubuntu 19.10 Powinien ustawić Prompt do: normalna

Zmień wartość Monit na normalna jeśli używasz Ubuntu 19.10 i chcesz zaktualizować do Ubuntu 20.04.

Jeśli używasz Ubuntu 18.04, następnie zmień wartość Prompt na lts.

# Domyślne zachowanie dla aktualizatora wydania. [DOMYŚLNE] # Domyślne zachowanie monitowania i aktualizacji, prawidłowe opcje: # # nigdy - Nigdy nie sprawdzaj, ani nie zezwalaj na aktualizację do nowej wersji. # normal - sprawdź, czy jest dostępna nowa wersja. Jeśli zostanie znalezionych więcej niż jedno nowe wydanie, program aktualizujący wydanie podejmie próbę uaktualnienia do # obsługiwanej wersji, która natychmiast zastąpi # aktualnie działającą wersję. # lts - sprawdź, czy jest dostępna nowa wersja LTS. Uaktualnienie # podejmie próbę aktualizacji do pierwszego wydania LTS dostępnego po # aktualnie działającym. Zauważ, że jeśli ta opcja jest używana i # aktualnie działające wydanie nie jest samo w sobie wydaniem LTS, # aktualizator założy, że podpowiedź była normalna. Monit = normalny… 

Zapisz plik i zakończ

Po zmianie powyższych ustawień aktualizacji Ubuntu, uruchom poniższe polecenia, aby rozpocząć proces aktualizacji.

Jeśli chcesz zaktualizować do wersji rozwojowej (beta) przed wydaniem ostatecznej wersji, możesz uruchomić poniższe polecenia z rozszerzeniem -re opcja…

Opcja -d z poleceniem update-manager umożliwia aktualizację do wersji rozwojowej z najnowszej obsługiwanej wersji…

Ogólnie rzecz biorąc, nie należy aktualizować do wersji wstępnej 20.04… Wersja wstępna jest nadal w fazie rozwoju i może nie być odpowiednia dla środowiska produkcyjnego…

Plik -do opcja z do-release-upgrade polecenie sprawdza dostępność aktualizacji dystrybucji z najnowszej obsługiwanej wersji.

Aby zaktualizować serwer Ubuntu, uruchom poniższe polecenia:

sudo do-release-upgrade -c

Po uruchomieniu powyższych poleceń powinno wyświetlić informacje informujące o dostępności Ubuntu 20.04 i zrobić aktualizację do wydania, aby zaktualizować do niego.

Sprawdzanie nowej wersji Ubuntu Dostępna jest nowa wersja „20 .04”. Uruchom „do-release-upgrade”, aby zaktualizować do niego.

Możesz po prostu uruchomić sudo do-release-upgrade -d w przypadku aktualizacji do wersji rozwojowej lub beta.

Postępuj zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie…. y = tak i N = nie. Gdy pojawi się pytanie, czy chcesz uaktualnić, wpisz y, aby wybrać tak.

Czy chcesz rozpocząć aktualizację? 5 pakietów zostanie usuniętych. Zostanie zainstalowanych 85 nowych pakietów. 1168 pakietów zostanie zaktualizowanych. Musisz pobrać w sumie 803 M. To pobieranie zajmie około 11 minut z połączeniem. Instalacja aktualizacji może zająć kilka godzin. Po zakończeniu pobierania procesu nie można anulować. Kontynuuj [yN] Szczegóły [d] 

Poczekaj na pobranie wszystkich nowszych pakietów… może to chwilę potrwać w zależności od szybkości połączenia internetowego. Po pobraniu wszystkich pakietów system natychmiast rozpocznie aktualizację… .

Po zakończeniu instalacji nowych pakietów zostaniesz zapytany, czy usunąć przestarzałe pakiety. Rodzaj y tutaj.

Jeśli masz system, który dostosowałeś, możesz chcieć wejść re aby wyświetlić listę… na wypadek konieczności ponownej instalacji.

Usunąć przestarzałe pakiety? 53 pakiety zostaną usunięte. Kontynuuj [yN] Szczegóły [d] y

Poczekaj, aż proces się zakończy, ponowne uruchomienie się zakończy… otrzymasz powiadomienie o ponownym uruchomieniu.

Wymagane ponowne uruchomienie Aby zakończyć aktualizację, wymagane jest ponowne uruchomienie. Jeśli wybierzesz „y”, system zostanie uruchomiony ponownie. Kontynuuj [yN] y 

W zależności od szybkości Internetu proces ten może potrwać od kilku minut do kilku godzin, a po uaktualnieniu pulpitu Ubuntu powinno być możliwe ponowne uruchomienie i rozpoczęcie korzystania z nowego Ubuntu!

Po chwili wszystkie pakiety powinny zostać zaktualizowane. Podczas gdy potrzebne pakiety zostaną zaktualizowane, inne, które nie są już potrzebne, zostaną wyświetlone i poproszone o ich usunięcie lub zachowanie.

Następnie uruchom ponownie system, aby zakończyć aktualizację.

Zaloguj się i ciesz się!

Oto jak zaktualizować Ubuntu.

Wniosek:

W tym poście pokazano, jak zaktualizować Ubuntu 18.04 | 19.10 do Ubuntu 20.04. Jeśli znajdziesz jakikolwiek błąd powyżej, użyj poniższego formularza komentarza, aby zgłosić.

Dzięki,
Jeszcze bez komentarzy

Zbiór przydatnych informacji o systemie operacyjnym Linux i nowych technologiach
Świeże artykuły, praktyczne wskazówki, szczegółowe recenzje i poradniki. Poczuj się jak w domu w świecie systemu operacyjnego Linux