Jak używać systemu plików btrfs do tworzenia, rozszerzania i zmniejszania partycji w OpenSUSE 42.1

  • Richard Poole
  • 0
  • 2815
  • 50

cześć wszystkim.

Dzisiaj omówimy, w jaki sposób możemy wykorzystać system plików btrfs do tworzenia, rozszerzania i zmniejszania rozmiaru partycji. W tym celu użyjemy dystrybucji openSUSE 42.1 Linux .

Co to jest btrfs?

Btrfs (system plików B-tree) to system plików dla systemu operacyjnego Linux. Jest to oparte na mechanizmie kopiowania przy zapisie. Ten system plików został pierwotnie zaprojektowany przez Oracle Corporation w 2007 roku do użytku w systemie Linux. System plików Btrfs koncentruje się na odporności na błędy, naprawie systemu plików i łatwej administracji. Btrfs licencjonowane na licencji GPL i otwarte na wkład od każdego z całego świata. Ma kilka wspaniałych funkcji, takich jak dynamiczna alokacja i-węzłów, zajmujące mało miejsca pakowanie plików o niewielkich rozmiarach, oszczędność miejsca przy indeksowaniu katalogów, migawki do zapisu, migawki tylko do odczytu, sprawdzanie systemu plików offline i wiele innych wspaniałych funkcji.

Tworzenie systemu plików Btrfs

Przed utworzeniem jakiegokolwiek nowego btrfs rozważam, że zainstalowałeś już OpenSUSE 42.1 na swoim komputerze.

Obecnie pakiet btrfs jest preinstalowany w większości najnowszych dystrybucji Linuksa. Jeśli Twój system OpenSUSE 42.1 nie ma zainstalowanego pakietu btrfs, wydaj następujące polecenie, aby go zainstalować. Chociaż ten pakiet ma być tam automatycznie po zainstalowaniu.

sudo zypper zainstaluj btrfsprogs

Po pomyślnej instalacji powyższego polecenia musimy teraz włączyć moduł jądra dla btrfs, aby jądro mogło załadować za nas sterownik btrfs. Aby to zrobić, wydaj poniższe polecenie.

sudo modprobe btrfs

W tym samouczku będziesz potrzebować 3 niesformatowanych dysków twardych lub pustych dysków w systemie, aby utworzyć system plików btrfs. Chociaż możesz również przekonwertować istniejące dyski na btrfs. W takim przypadku utracisz dane na tych dyskach. Podłączam 3 dyski o rozmiarze 4 GB i wszystkie są pustymi dyskami. Mam nadzieję, że wiesz, jak tworzyć partycje za pomocą fdisk Komenda.

Użyj tego polecenia, aby wyświetlić informacje o wszystkich dyskach twardych.

sudo fdisk -l

Na poniższym zrzucie ekranu widać, że mam 3 dyski o rozmiarze 4 GB każdy. / dev / sdb, / dev / sdc & / dev / sdd to dla mnie te 3 dyski. Powyższe polecenie pokaże Twoje dyski.

Aby utworzyć system plików btrfs na / dev / sdb, / dev / sdc i / dev / sdd, po prostu uruchom następujące polecenie

sudo mkfs.btrfs / dev / sdb / dev / sdc / dev / sdd

Jeśli chcesz poznać szczegóły dotyczące nowo utworzonego systemu plików btrfs, wydaj następujące polecenie w swoim terminalu, a zobaczysz coś takiego, które może być podobne do twojego, jeśli używasz 3 dysków i jeśli nazwy dysków są takie same jak moje.

sudo btrfs system plików show / dev / sdb

Jeśli chcesz otrzymać listę wszystkich systemów plików btrfs w Twoim systemie, po prostu wpisz następujące polecenie na terminalu.

sudo btrfs pokaz systemu plików

Montowanie systemów plików btrfs

Zamontujmy nasz nowo utworzony system plików btrfs. Aby to zrobić, otwórz terminal i utwórz folder lub katalog, abyśmy mogli tam zamontować nasz system plików btrfs. Folder, który teraz utworzymy, będzie używany jako punkt montowania dla systemu plików btrfs.

sudo mkdir / newbtrfsdir

Tutaj, newbtrfsdir to nazwa folderu, który będzie używany jako punkt montowania dla systemu plików btrfs, który właśnie utworzyliśmy wcześniej.

A teraz zamontuj system plików btrfs na newbtrfsdir teczka.

sudo mount / dev / sdb / newbtrfsdir

Nasz btrfs został zamontowany w folderze newbtrfsdir. Aby zobaczyć, czy jest zamontowany, czy nie, wydajmy poniższe polecenie.

sudo df -h

Po wydaniu powyższego polecenia zobaczysz, że system plików btrfs został zamontowany w lokalizacji / newbtrfsdir. Oto zrzut ekranu zrobiony dla was z mojego systemu.

Na powyższym obrazku widać, że rozmiar mojego systemu plików btrfs to 12G, ponieważ używam 3 dysków o rozmiarze 4 GB.

Zmiana rozmiaru systemów plików btrfs

System plików btrfs może być zmieniany w trybie online, aby spełnić Twoje potrzeby, więc nie ma potrzeby odłączania woluminu / partycji ani ponownego uruchamiania systemu. Niesamowita funkcja.

Aby zmniejszyć głośność / newbtrfsdir o 3 GB, po prostu wpisz następujące polecenie w terminalu

sudo btrfs resize systemu plików -3g / newbtrfsdir

I skończyliśmy zmniejszać nasze 12 GB do 9 GB. Sprawdźmy stan wolnego dysku, aby upewnić się, że zmniejszyliśmy jego pojemność. Aby to sprawdzić, wydaj poniższe polecenie

sudo df -h

Załączam tutaj zrzut ekranu mojego systemu, abyś mógł to zrozumieć.

Na tym zrzucie ekranu widać, że aktualny rozmiar dysku został zmniejszony do 9 GB. Ale kiedy go zamontowaliśmy, było to 12 GB. Po prostu przewiń trochę w górę w tym artykule i możesz zobaczyć poprzedni zrzut ekranu, na którym oryginalny rozmiar dysku wynosił 12G.

Skończyliśmy zmniejszać rozmiar dysku.

Zwiększmy teraz rozmiar o 2 GB. Wydaj poniższe polecenie, aby zwiększyć rozmiar o 2 GB.

sudo btrfs resize systemu plików + 2g / newbtrfsdir

Sprawdźmy ponownie stan wolnego dysku, aby upewnić się, że zwiększamy jego pojemność.

sudo df -h

Widać, że obecny rozmiar to 11 GB. Więc zwiększyliśmy rozmiar o 2 GB.

Uwaga: Nie zaleca się wykonywania tych operacji na serwerze LIVE lub produkcyjnym. Nie rób tego na serwerze LIVE lub produkcyjnym, chyba że jest to wymagane.

Dodaj / usuń dyski twarde

Powiedzmy, że chcesz dodać lub usunąć dysk do istniejącego systemu plików btrfs. W naszym aktualnym samouczku mamy trzy (3) napędy dyskowe i są to / dev / sdb, / dev / sdc & / dev / sdd. Dodajmy do tego jeszcze jeden. Aby to zrobić, wydaj poniższe polecenie w terminalu.

sudo btrfs urządzenie add / dev / sdX / newbtrfsdir

Gdzie sdX to nowy dysk. jeśli twój dysk jest sde, polecenie powinno wyglądać mniej więcej tak.

sudo btrfs urządzenie add / dev / sde / newbtrfsdir

Aby rozprowadzić metadane na 4 dyskach, musisz wydać poniższe polecenie na swoim terminalu. To musi.

sudo btrfs filesystem balance / newbtrfsdir

Aby wyjąć dysk twardy, po prostu wpisz następujące polecenie w terminalu.

sudo btrfs urządzenie usuń / dev / sdb / newbtrfsdir

Powyższe polecenie usunie dysk / dev / sdb z systemu plików btrfs.

Mam nadzieję, że artykuł ci się spodoba i pomoże ci dowiedzieć się więcej o btrfs z OpenSUSE.

Miłego dnia.
Jeszcze bez komentarzy

Zbiór przydatnych informacji o systemie operacyjnym Linux i nowych technologiach
Świeże artykuły, praktyczne wskazówki, szczegółowe recenzje i poradniki. Poczuj się jak w domu w świecie systemu operacyjnego Linux