Serwer HTTP Nginx na serwerze Ubuntu 18.04 LTS

  • Andrew Politic
  • 0
  • 1911
  • 439

Ostatnio testowałem Ubuntu 18.04 na mojej maszynie testowej Windows 10 z VMware Workstation 14 Pro. Zainstalowałem i przetestowałem Nginx, a przy okazji, Ubuntu 18.04 jest dostarczany z najnowszą wersją serwera HTTP Nginx.

Podczas gdy serwer Apache2 HTTP jest nadal królem serwerów internetowych i nadal obsługuje większość używanych obecnie witryn internetowych i blogów, Nginx szybko zyskuje na popularności… i prawdopodobnie jest drugim najpopularniejszym zainstalowanym serwerem sieciowym, niezbyt daleko za Apache2.

Niektóre z wielu powodów, dla których Nginx szybko dogania Apache2, to sposoby zarządzania zasobami, szybkość, prostota i może być używane jako odwrotne proxy. Całkiem nieźle!

Dla tych, którzy chcą przetestować Nginx na Ubuntu 18.04, poniższe kroki podadzą kilka szczegółów.

Instalacja Nginx na Ubuntu jest prosta. W rzeczywistości do wykonania wystarczy jedna linia poleceń. Konfiguracja Nginx staje się nieco trudna dla nowych użytkowników i studentów.

Poniższy post pokazuje, jak zainstalować Nginx, alternatywę dla Apache2 na Ubuntu

Krok 1: Aktualizacja serwera Ubuntu

Jedną z rzeczy do zrobienia przed zainstalowaniem serwera internetowego Nginx jest aktualizacja Ubuntu. Można to zrobić, uruchamiając poniższe polecenia

sudo apt update

Krok 2: Instalacja Nginx na serwerze Ubuntu

Po zaktualizowaniu serwera uruchom poniższe polecenia, aby zainstalować Nginx

sudo apt install nginx

Powyższe polecenia mówią Ubuntu, aby pobrać pakiety Nginx z repozytoriów i zainstalować.

Krok 3: Zarządzanie serwerem internetowym Nginx

Po zainstalowaniu serwera Nginx może lepiej poznać niektóre z podstawowych poleceń służących do zarządzania nim. Poniższe linie pokazują, jak zatrzymać, uruchomić, ponownie uruchomić i ponownie załadować Nginx

- Zatrzymuje serwer: sudo systemctl stop nginx.service

- Uruchom serwer: sudo systemctl uruchom nginx.service

- Restartuje serwer: sudo systemctl zrestartuj nginx.service

- Przeładuj zmiany konfiguracji bez zatrzymania: sudo systemctl przeładuj nginx.service

Krok 4: Skonfiguruj serwer Nginx

Nginx.conf to główny plik konfiguracyjny. Składa elementy razem, dołączając wszystkie pozostałe pliki konfiguracyjne podczas uruchamiania serwera WWW.

Gdy Nginx jest instalowany na serwerach Ubuntu, domyślny katalog główny dokumentu znajduje się w / var / www / html. Tak jak w przypadku serwera Apache2 na Ubuntu.

Dowolny plik umieszczony w katalogu głównym, kończący się na .html i poprawnie sformatowane za pomocą składni HTML będą udostępniane klientom sieciowym z tego katalogu. Jest to domyślna lokalizacja, w której serwer szuka zapisanych dokumentów serwera .html / .htm

Większość plików konfiguracyjnych Nginx jest przechowywana w katalogu / etc / nginx. W tym katalogu znajdziesz pliki ustawień konfiguracyjnych serwera, elementy sterujące katalogu głównego i wiele różnych plików ustawień konfiguracyjnych do sterowania serwerem.

Dwie ważne lokalizacje, w których spędzasz większość czasu, to / etc / nginx / sites-available i / etc / nginx / sites-enabled

Plik dostępne w witrynach katalog zawiera wszystkie dostępne witryny. To jest lokalizacja, w której tworzysz nowe pliki konfiguracji witryny, a z obsługą witryn katalog zawiera wszystkie włączone witryny. Domyślnie witryny nie są włączane, dopóki nie uruchomisz polecenia, aby je włączyć.

Pierwszym domyślnym plikiem konfiguracyjnym witryny jest / etc / nginx / sites-available / default

Ten plik zawiera podstawowe konfiguracje ustawień testowych Nginx. Możesz zachować domyślną konfigurację witryny i nadal jej używać lub skopiować, utworzyć z niej nowy plik konfiguracji witryny… Pamiętaj jednak, aby włączyć nową witrynę.

Krok 5: Włączanie i wyłączanie witryn Nginx

Po utworzeniu witryn Nginx w systemie Ubuntu należy zawsze pamiętać o włączaniu tych witryn. W Apache2 pokazaliśmy, jak to zrobić. Witryny można włączać, uruchamiając a2ensite i wyłączając, uruchamiając polecenia a2dissite.

Nginx nie ma tych dostępnych. Aby więc włączyć witrynę o nazwie example.com w Ubuntu dla Nginx, po prostu utwórz dowiązanie symboliczne z dostępnych witryn do katalogu z włączonymi witrynami.

sudo ln -s /etc/nginx/sites-available/example.com /etc/nginx/sites-enabled/example.com

Aby wyłączyć witrynę example.com, po prostu usuń ją z katalogu z włączonymi witrynami.

sudo rm /etc/nginx/sites-enabled/example.com

Po włączeniu lub wyłączeniu witryny uruchom ponownie serwer Nginx.

sudo systemctl zrestartuj nginx.service

Aby sprawdzić, czy Nginx jest zainstalowany i działa, otwórz przeglądarkę i przejdź do adresu IP serwera lub nazwy hosta i powinieneś zobaczyć domyślną stronę Nginx, jeśli został zainstalowany poprawnie.
Jeszcze bez komentarzy

Zbiór przydatnych informacji o systemie operacyjnym Linux i nowych technologiach
Świeże artykuły, praktyczne wskazówki, szczegółowe recenzje i poradniki. Poczuj się jak w domu w świecie systemu operacyjnego Linux