Skanuj w poszukiwaniu złośliwego oprogramowania za pomocą programu Microsoft Defender

 • Giles Benson
 • 0
 • 3772
 • 787

Ten krótki samouczek pokazuje studentom i nowym użytkownikom, jak skanować w poszukiwaniu złośliwego oprogramowania za pomocą programu Microsoft Defender (wcześniej Windows Defender)

Program antywirusowy Microsoft Defender regularnie skanuje komputer, aby chronić urządzenie przed wirusami i złośliwym oprogramowaniem. Skanowanie odbywa się, gdy komputer nie jest używany lub jest bezczynny, aby nie przeszkadzać w pracy.

Możesz także zaplanować uruchomienie programu Microsoft Defender w określonym czasie i skanowanie w wybranym przez siebie czasie i z częstotliwością.

Będzie to oznaczać mniejszą ingerencję w Twoją pracę.

Uruchom Microsoft Defender na żądanie

Jeśli obawiasz się zagrożeń dla określonego pliku lub folderu, możesz kliknąć plik lub folder prawym przyciskiem myszy w Eksploratorze plików, a następnie wybrać Skanuj za pomocą programu Microsoft Defender.

Jest to znacznie szybsze niż pełne skanowanie wszystkich plików i folderów.

Uruchom szybkie skanowanie

Jeśli podejrzewasz, że na komputerze jest złośliwe oprogramowanie lub wirus, możesz uruchomić szybkie skanowanie za pomocą programu Microsoft Defender. Jest to znacznie szybsze niż pełne skanowanie wszystkich plików i folderów.

Aby to zrobić, wykonaj poniższe czynności:

 • Wybierz Początek  > Ustawienia  > Aktualizacja i bezpieczeństwo  > Bezpieczeństwo systemu Windows  i wtedy Ochrona przed wirusami i zagrożeniami.
 • Pod Aktualne zagrożenia, Wybierz Szybki skan (lub w poprzednich wersjach systemu Windows 10 pod Historia zagrożeń, Wybierz Skanuj teraz)

Uruchom zaawansowane skanowanie

Możesz uruchomić zaawansowane skanowanie swojego komputera, jeśli podejrzewasz, że jest zainfekowany. Aby to zrobić, wykonaj poniższe czynności:

 1. Wybierz Początek  > Ustawienia > Aktualizacja i bezpieczeństwo  > Bezpieczeństwo systemu Windows   i wtedy Ochrona przed wirusami i zagrożeniami.
 2. Pod Aktualne zagrożenia, Wybierz Opcje skanowania (lub w poprzednich wersjach systemu Windows 10 pod Historia zagrożeń, Wybierz Uruchom nowe skanowanie zaawansowane).
 3. Wybierz jedną z opcji skanowania:
  • Pełne skanowanie (sprawdź pliki i programy aktualnie uruchomione na twoim urządzeniu)
  • Skanowanie niestandardowe (skanuj określone pliki lub foldery)
  • Skanowanie w usłudze Microsoft Defender Offline (uruchom to skanowanie, jeśli Twoje urządzenie zostało lub może być zainfekowane wirusem lub złośliwym oprogramowaniem).
 4. Wybierz Skanuj teraz.

Zaplanuj skanowanie

Aby zaplanować program Microsoft Defender Antivirus do skanowania komputera tylko o wybranej godzinie i z wybraną częstotliwością, kliknij Start => następnie wyszukaj Zaplanuj zadania

Wybierz Zaplanuj zadania z wyniku wymienionego w menu.

Po otwarciu harmonogramu zadań rozwiń w lewym okienku Biblioteka harmonogramu zadań > Microsoft > Windows, a następnie przewiń w dół i kliknij dwukrotnie (lub naciśnij) plik Windows Defender teczka.

W górnym środkowym okienku kliknij dwukrotnie (lub naciśnij dwukrotnie) Zaplanowane skanowanie programu Microsoft Defender.

Powinno to otworzyć właściwości zadania. w Właściwości skanowania zaplanowanego w programie Microsoft Defender (komputer lokalny) wybierz plik Wyzwalacze przejdź do dolnej części okna, a następnie dotknij lub kliknij Nowy.

W okienku ustawień zadań określ, jak często skanowanie ma być uruchamiane i kiedy ma się rozpocząć. Powinno to zawsze działać dokładnie w określonym tutaj czasie. Aby to zadziałało, komputer musi być włączony i uruchomiony.

Jeśli komputer jest wyłączony, to zadanie nie powiedzie się

Powyższy wyzwalacz jest uruchamiany codziennie o godzinie 12:00 i zatrzymuje zadanie, jeśli trwa dłużej niż 2 godziny. Możesz skonfigurować bardziej zaawansowane ustawienia, takie jak powtarzanie co 1, 4 lub 8 godzin. Możesz też opóźnić zadanie losowo… ale podstawowe ustawienia powinny działać dobrze.

Wniosek:

W tym poście pokazano, jak używać programu Microsoft Defender do skanowania na komputerze. Jeśli znajdziesz jakikolwiek błąd powyżej, użyj poniższego formularza, aby zgłosić.
Jeszcze bez komentarzy

Zbiór przydatnych informacji o systemie operacyjnym Linux i nowych technologiach
Świeże artykuły, praktyczne wskazówki, szczegółowe recenzje i poradniki. Poczuj się jak w domu w świecie systemu operacyjnego Linux