Samouczek dla studentów - wyświetl foldery współdzielone hosta VirtualBox z maszyn gości

  • Andrew Politic
  • 0
  • 4120
  • 23

VirtualBox to oprogramowanie do wirtualizacji, które umożliwia użytkownikom hostowanie wielu systemów operacyjnych gościa na jednym komputerze-hoście. Pisaliśmy o VirtualBox na tej stronie i jest to świetne narzędzie dla specjalistów IT.

A studenci przygotowujący się do zawodu informatyków powinni zdecydowanie mieć VirtualBox wśród swoich kolekcji ważnego oprogramowania, po które można sięgnąć.

Ten krótki samouczek pokaże studentom, jak uzyskać dostęp do folderów współdzielonych na komputerze hosta VirtualBox z maszyn-gości. Jeśli korzystałeś już wcześniej z VirtualBox, wiesz, że nie ma łatwego sposobu na pobranie zawartości z komputera hosta do systemu gościa.

Możesz kopiować i wklejać tekst i małe dane, ale nie duże foldery danych i inne formaty danych. Ale dzięki funkcji folderu współdzielonego VirtualBox możesz umożliwić maszynie gościa bezpośredni dostęp do zawartości hosta.

[alert-note] Aby funkcja folderu współdzielonego VirtualBox działała, należy zainstalować oprogramowanie dodające gościa. [/ alert-note]

Krok 1: Zainstaluj oprogramowanie VirtalBox Guest Addition

Aby funkcja folderu współdzielonego działała w VirtualBox, musisz zainstalować jego oprogramowanie dodające gościa. Aby dowiedzieć się, jak to zrobić, przeczytaj poniższy post.

Instalowanie oprogramowania VirtualBox Guest Additions na komputerach-gościach

Krok 2: Udostępnianie folderów hosta

Po zainstalowaniu narzędzi gościa VirtualBox możesz teraz udostępniać zawartość hosta, do której chcesz, aby goście mieli dostęp. Można to zrobić w ustawieniach VirtualBox na komputerze hosta.

Otwórz oprogramowanie hosta i wybierz Ustawienia -> Foldery współdzielone -> kliknij znak plus (+) na ikonie folderu, aby utworzyć nowy udział. Następnie przejdź do folderu na komputerze hosta, który chcesz udostępnić i zapisać.

Krok 3: Dostęp do udziałów hosta od gości Ubuntu

Aby uzyskać dostęp do udziałów hosta z maszyn gości Ubuntu, zaloguj się i uruchom poniższe polecenie, aby dodać swoje konto do grupy użytkowników usługi VirtualBox. Domyślnie nie będziesz mieć dostępu do udostępnionych treści, chyba że jesteś członkiem grupy vboxsf.

Aby dodać się do grupy, uruchom poniższe polecenia

sudo adduser your_username_here vboxsf

Na przykład, jeśli nazwa mojego konta to richard… wpisuję sudo adduser richard vboxsf

Następnie wyloguj się z pulpitu Ubuntu i zaloguj ponownie, a następnie otwórz eksplorator plików Nautilus i powinieneś zobaczyć udostępniony folder hosta w lewym menu, zaczynając od sf_Folder_Name

Lub przejdź do Komputer => media => Shared_Folder aby wyświetlić tam zawartość.

Krok 4: Dostęp do udziałów hosta od gości systemu Windows

W przypadku komputerów-gości z systemem Windows folder współdzielony zostanie wyświetlony w Eksploratorze plików systemu Windows i powinieneś mieć do niego dostęp bez uprzedniej zmiany jego uprawnień.

W ten sposób można udostępnić folder hosta VirtualBox i uzyskać do niego dostęp z maszyn-gości.

Cieszyć się!
Jeszcze bez komentarzy

Zbiór przydatnych informacji o systemie operacyjnym Linux i nowych technologiach
Świeże artykuły, praktyczne wskazówki, szczegółowe recenzje i poradniki. Poczuj się jak w domu w świecie systemu operacyjnego Linux